قرارداد فروش آنلاین واچار

قرارداد فروشندگان واچار

قرارداد حاضر براساس ماده ۱۰ قانون مدنی، و با تابعیت از کلیۀ قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران به صورت عام و قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲ و آیین نامه های مربوطه به صورت خاص، از تاریخ تایید آنلاین قرار داد در صفحه ی ثبت نام واچار به رسمیت قانونی خواهد رسید. قرارداد حاضر متضمن کلیه توافقات طرفین بوده و توافقات و اظهارات پیشین، اعم از شفاهی و کتبی، در ارتباط با موضوع این قرارداد از تاریخ انعقاد، فاقد هرگونه اثر خواهد بود.

 

ماده ۱) طرفین قرارداد:

قرارداد حاضر بین  فراز مخیّر به شماره ملی 0021284245 ،که در این قرارداد «واچار» خوانده می شود، از یک سو و مالک فروشگاه ثبت شده در سامانه واچار در این قرارداد «فروشنده» نامیده می شود.

ادامه استفاده فروشنده از پنل فروشندگان به منزله ی پذیرش قرار داد می باشد.

ماده ۲) تعریف واژگان:

 • واچار: نام تجاری منتسب و متعلق به فراز مخیّر به شماره ملی 0021284245 است. که به عنوان نام اختصاری بکار می رود و نشانی اینترنتی vachaar.com است.
 • فروشگاه اینترنتی واچار: وب سایت با آدرس اینترنتیvachaar.com است. که یک زیرساخت آنلاین برای توزیع و فروش محصولات فروشندگان کالاهای مجاز، نقش تسهیل کننده ی فرآیند فروش را دارد و حقوق مادی و معنوی آن متعلق به فراز مخیّر می باشد.
 • مشتری / مصرف کننده نهایی یا خریدار :به شخص حقیقی یا حقوقی اطلاق میشود که کالا یا خدمات مورد نیاز خود را از طریق واچار سفارش می دهد.
 • فروشنده / فروشنده کالا :هر شخص حقیقی یا حقوقی که به واسطه انعقاد قرارداد با واچار به عنوان فروشنده، امکان فروش کالا و خدمات خود به مشتریان نهایی را از طریق سایت فروشگاه اینترنتی واچار دارد.
 • قرارداد :به مجموعه شرایط توافق شده به صورت الکترونیکی یا مکتوب فیمابین واچار و فروشنده اطلاق می شود که مطابق آن، شرایط لازم برای فراهم آمدن امکان فروش کالا در سایت فروشگاه اینترنتی واچار، به تایید واچار و فروشنده می رسد و برای طرفین لازم الاجراست.
 • سامانه ی هوشمند قراردادی واچارزیرساخت آنلاین انعقاد قرارداد فیمابین واچار و فروشنده می باشد.
 • پورتال فروشندگان Vachaar Vendor :به زیرساخت نرم افزاری گفته می شود که کلیه تعاملات فیمابین فروشنده و واچار به منظور فروش کالا از طریق آن انجام می شود.
 • فرآیند انعقاد قرارداد :به فرآیند الکترونیکی و آنلاین انجام توافق مابین فروشنده و واچار گفته می شود و تابع قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲ می باشد.
 • فرآیند فروش کالا :به فرآیند دریافت سفارش مشتریان، اطلاع رسانی آن به فروشنده و تامین کالای سفارشات از طریق فروشنده که در قالب دستورالعمل فروش و تامین کالا به عنوان ضمیمه ی الزامی و لاینفک الکترونیکی قرارداد می باشد.
 • دستورالعمل ها :کلیه ی اطلاعات تخصصی راجع به موضوعات مندرج در قرارداد هستند که به صورت الکترونیکی ضمیمه قرارداد بوده و جزء لاینفک قرارداد محسوب میشوند و اجرای تمامی آنها برای فروشندگان لازم الاجرا خواهد بود.
 • حق الزحمه :معادل ریالی درصدی معین از قیمت فروش کالاهای فروشنده در سایت واچار است.
 • محصول :انواع کالاهای فروشنده که قرار است از طریق وب سایت واچار در قالب متن، عکس، صدا و فیلم برای مشتری ارائه می گردد.
 • پنل فروشنده: فضایی که واچار به صورت برخط جهت بارگذاری محتوا، مدارک شناسایی و سایر متعلقات در اختیار فروشنده قرار می‌‌دهد و برخی اطلاعات مربوط به فروشنده در آن نمایش داده می‌شود و راه ارتباط اصلی و رسمی واچار و فروشنده می باشد.
 • حساب کاربری فروشنده:حسابی است که با اختصاص نام و رمز عبور به فروشنده تعلق گرفته است و فروشنده توسط آن به پنل دسترسی خواهد داشت.
 • ابلاغیه ها :موارد اجرایی هستند که در طول مدت همکاری از طریق پورتال، پنل کاربری یا ایمیل از سوی واچار به صورت الکترونیکی به فروشندگان ابلاغ خواهد شد و جزء لاینفک قرارداد بوده و اجرای آن برای فروشندگان لازم الاجراست.

ماده ۳) موضوع قرارداد:

اقدام واچار برای ایجاد بستری برای فروشندگان جهت نمایش و ارائه محصولات در وب سایت واچار به نشانی www.vachaar.com  مطابق قانون تجارت الکترونیک.

ماده ۴) حق الزحمه

حق الزحمه واچار مطابق با پیوست (۱) دستورالعمل محاسبات مالی که ضمیمه ی قرارداد و جزء لاینفک آن است محاسبه خواهد شد.

ماده ۵) فرآیند فروش و پرداخت

فروش کالا به مشتری نهایی، صرفا توسط فروشنده صورت می پذیرد که شیوه نامه ی آن در پیوست (۲) دستورالعمل فرآیند فروش و تامین کالا به تفصیل ذکر شده و واچار تنها زیرساخت انجام فروش را فراهم می نماید.

ماده ۶) وجاهت قانونی، مدت و شرایط تمدید قرارداد

۱- ۶) به استناد مواد فصل چهارم قانون تجارت الکترونیک ایران مصوب ۱۳۸۲ این قرارداد وفق فرآیند الکترونیکی در سامانه واچار با دریافت ایمیل از  vendor@vachaar.comبه ایمیل معرفی شده توسط فروشنده در زمان ثبت نام در سامانه واچار، حکم انعقاد قرارداد رسمی داشته و برای طرفین لازم الاجراست.
تبصره: فروشنده با شروع استفاده از پنل فروشندگان کلیه شرایط این قرارداد را پذیرفته است.
۲- ۶) اين قرار داد از زمان انعقاد (مطابق با بند فوق) تا انتهاي سال جاري اعتبار دارد و در صورت عدم اقاله، خاتمه و یا فسخ قرارداد از سوی طرفین قرارداد، الحاقیه ها و دستورالعمل های وابسته به آن به صورت خودکار طبق آخرین شرایط مندرج در پورتال فروشندگان در انتهای هر سال به مدت یک سال شمسی دیگر تمدید می گردد و فروشنده با ادامه فعالیت خود تمدید را پذیرفته است.

 

ماده ۷) شرایط حاکم بر قرارداد

۱- ۷( طرفین موظفند کلیه اطلاعات محرمانه طرف دیگر از جمله اسناد حقوقی و توافق نامه همکاری فیمابین را در زمان قرارداد و پس از آن محرمانه نگاه دارند، مگر با دستور مورد مراجع ذی صلاح قانونی.
۲- ۷( هيچ یک از مواد و مفاد قرارداد حاضر به معناي شراکت یا وجود رابطه کارگر و کارفرمائی فیمابین فروشنده و واچار نمی باشد.
۳- ۷( فروشنده متعهد می گردد که عودت کالاهای معیوب و یا آکبند را برای همه ی گروه ها ۷ روز از زمان تحویل آن به مشتریان تحت شرایط مندرج در پیوست (۲) دستورالعمل فروش و تامین کالا بپذیرد.
۴- ۷( هزینه های ارسال و جابجایی کالا به شرح جدول “اطلاعات تکمیلی عملیات تامین کالا” در پیوست (۲) دستورالعمل فروش و تامین کالا است که در محاسبات دوره ای اعمال می گردد.
۵- ۷( در صورت بروز عوامل فورس ماژور، قرارداد موقتا متوقف و پس از رفع آن به همان روال سابق ادامه می یابد.
۶- ۷( کلیه ابلاغیه ها، اخطارها، پیام‌ها و مکاتبات واچار از طریق پنل کاربری فروشنده و همچنین ایمیل معرفی شده ی ایشان صورت می‌گیرد. واچار مسئولیتی در خصوص عدم توجه و یا عدم مشاهده پیام‌ها توسط فروشنده نخواهد داشت.
۷- ۷( در صورتی که در خصوص هر یک از شروط عدم مسئولیت یا نقض هر یک از مقررات کشور در رابطه با توزیع کالا یا محصولات فروشنده، مسئولیتی بر واچار تحمیل گردد، فروشنده موظف است که کلیه خسارات مادی و معنوی وارده بر واچار را جبران نماید.

ماده ۸) تعهدات واچار

بر اساس مفاد این قرارداد واچار متعهد به انجام امور ذیل می باشد:
۱- ۸ )ایجاد یک بستر آنلاین تا فروشنده بتواند با تعریف شرایط حمل و نقل محصولات خود را به دست مشتری نهایی برساند

۲- ۸ ) حمل و نقل توسط فروشنده انجام می شود و واچار بر این فرآیند نظارت خواهد کرد.
۳- ۸ ) واچار مجاز است با عنایت به شرایط و سیاست های شرکت، در صورت نیاز شرایط و بندهای قرارداد را اصلاح نماید. تغییرات به محض به روزرسانی و اطلاع به فروشنده، اجرایی خواهد شد و ادامه همکاری فروشنده به منزله پذیرش تغییرات خواهد بود.
۴- ۸) واچار آموزش‌های لازم را به فروشنده جهت به روزرسانی لیست کالاها، موجودی آنها و قیمت فروش ارائه خواهد داد. تغییراتی که در نتیجه فروش کالا در مقدار کالا ایجاد می گردد و همچنین مشخصات سفارشات در هر لحظه برای فروشنده در پنل کاربری وی قابل مشاهده خواهد بود.
۵- ۸) واچار می تواند محتوای ارائه شده توسط فروشنده و محتوای پیوند داده شده با آن را به منظور ارزیابی و آزمایش مورد استفاده قرار داده و آنها را در آرشیو خود نگهداری نماید.

ماده ۹) حقوق و تعهدات فروشنده

۱- ۹) به موجب قرارداد حاضر فروشنده موظف به ثبت اطلاعات و ارائه مدارک درخواستی واچار خواهد بود.
۲- ۹) به موجب این قرارداد فروشنده موظف به مطالعه و رعایت کلیه ی قوانین، آیین نامه ها، دستورالعمل ها و ابلاغیه هایی که واچار در بخش مستندات سایت یا پنل فروشنده یا ایمیل ایشان قرارداده یا ارسال می شوند خواهد بود.
۳- ۹) فروشنده اظهار می‌نماید از کلیه مقررات قانونی از جمله مفاد قانون حمایت از حقوق مصرف کنندگان، قانون مبارزه با قاچاق کالا، مبارزه با پولشویی، قوانین تعزیرات، قانون حمایت از حقوق پدیدآورندگان نرم‌افزارهای رایانه‎ای، قانون تجارت الکترونیک، قانون حمایت از حقوق مؤلفان، مصنفان و سایر قوانین مربوط اطلاع کامل دارد و پای‌بند به رعایت آن‌ها است. در صورت ادعا یا مطالبه حق از ناحیه اشخاص ثالث، مسئول پاسخ‌گویی و جبران خسارات احتمالی خواهد بود.
۴- ۹) چنانچه فروشنده در نتیجه استفاده مشتریان از محتوای تولید شده، به هرگونه اطلاعات شخصی مشتریان از جمله نام یا سایر اطلاعات و داده‌های شخصی آنان دسترسی پیدا کند، متعهد است:

الف- کلیه قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران در رابطه با حریم خصوصی را رعایت نماید و در صورت نقض، عواقب آن را بپذیرد.

ب- تنها برای مقاصدی که واچار مجاز دانسته است از این اطلاعات استفاده نماید

ج- هرگونه گردآوری، استفاده، تغییر و ذخیره اطلاعات مشتریان را تنها با اجازه واچار و به صورت آشکارا انجام دهد.

۵- ۹) به موجب قرارداد حاضر فروشنده مسئول حفاظت از نام کاربری و رمز عبور پنلی که به او اختصاص یافته است شناخته می‌شود و مسئولیت تمامی فعالیت‌هایی را که با نام کاربری او انجام می‌گیرند از قبیل محتوا گذاری، پذیرش سفارشات، ارسال اطلاعات و سایر موارد ارتباطی بر عهده خواهد داشت.
۶- ۹) به موجب قرارداد حاضر فروشنده متعهد است در صورت تغییر اطلاعات تماس خود، آن را فوراً به اطلاع واچار برساند.

ماده ۱۰) خسارات قراردادی

چنانچه به موجب این قرارداد از جانب فروشنده خسارتی به واچار یا مشتری نهایی وارد آید، فروشنده ضامن جبران خسارت می باشد. بدیهی است شرایط این ماده جدای از ماده جرایم این قرارداد است و قابل پیگیری در مراجع ذیصلاح جمهوری اسلامی ایران خواهد بود.

ماده ۱۱) حل اختلاف

۱- ۱۱ ) حل اختلاف بین مشتری و فروشنده:
در صورت بروز هرگونه اختلاف در رابطه ی بین مشتری و فروشنده، مورد اختلاف توسط واچار به عنوان داور مورد رضایت طرفین بررسی و نتیجه برای طرفین لازم الاجرا می باشد.
۲- ۱۱) حل اختلاف در تفسیر این قرارداد

الف) در صورت بروز هرگونه اختلاف در رابطه با تفسیر مفاد و اجرای قرارداد حاضر ابتدا طرفین تلاش می نمایند تا از طریق مذاکره، صلح و سازش مورد را مرتفع نمایند. در صورت لاینحل ماندن مورد اختلاف، حق مراجعه به مراجع ذیصلاح قانونی شهر تهران برای طرفین محفوظ خواهد بود.

ب) در زمان بروز اختلاف، در صورت توافق طرفین دو طرف به انجام تعهدات اوليه خود بر اساس قرارداد تا حل مناقشه ادامه مي دهند، در غیر این صورت تا زمان حل و فصل کامل موضوع اختلاف تعهدات طرفین متوقف خواهد شد.

ماده ۱۲) تفسیر قرارداد

۱- ۱۲)در صورتی که به موجب حکم دادگاه یا قوانین جاری کشور هر یک از مقررات این قرارداد نامعتبر شناخته شود، اولاً خدشه‌ای به سایر مفاد قرارداد وارد نشده و ثانیاً پیشنهاد واچار در خصوص اجرای سایر مفاد قرارداد به نحوی که بیشترین تطابق را با اراده اولیه طرفین داشته باشد، پذیرفته خواهد شد.
۲- ۱۲) کلیه حقوق واچار (مصرح در این قرارداد) در زمان قرارداد و پس از آن قابل پیگیری می باشد.

ماده ۱۳) فسخ قرارداد

۱- ۱۳) هر یک از طرفین می تواند با اعلام کتبی ۳۰ روزه به طرف مقابل قرارداد را فسخ نماید و در این فاصله طرفین باید تعهدات جاری و تسویه حساب خود را به نحو کامل انجام داده یا برای انجام آن به نحوی که مقتضی می دانند با توافق یکدیگر مهلتی تعیین نمایند.
۲- ۱۳) واچار می‌تواند در مدت اعتبار این قرارداد بنا به تشخیص خود یا بروز تخلفات فروشنده طبق پیوست (۳) دستورالعمل رسیدگی به تخلفات، قرارداد را خاتمه داده و با اخطار قبلی یا بدون آن دسترسی فروشنده به کلیه سیستم های واچار را معلق نماید. در این صورت تمامی حقوق و امتیازات اعطا شده از جانب واچار به فروشنده متوقف خواهد شد و حق واچار برای رد درخواست مجدد همکاری با فروشنده محفوظ است.
۳- ۱۳) در صورت محقق شدن هر یک از حالات پیوست (۳) دستورالعمل رسیدگی به تخلفات یا هر عنوان تخلف عمدی یا قصور فاحش از سوی فروشنده، واچار می‌تواند با اخطار کتبی و قبلی ده روزه قرارداد حاضر را فسخ نماید. در این صورت واچار با لغو امتیاز کاربری، عرضه کالاهای فروشنده را متوقف خواهد نمود.

ماده ۱۴) اقامتگاه قانونی طرفین

نشانی و اقامتگاه قانونی واچار به اطلاع فروشنده می رسد و اقامتگاه فروشنده نیز همان محلی است که در فرم پنل فروشنده توسط ایشان ثبت گردیده است و هر گونه تغییر در نشانی و اقامتگاه باید به اطلاع طرف دیگر برسد. ارسال هرگونه مکاتبات و اوراق عادی و رسمی به این نشانی ها، ابلاغ شده واقعی تلقی می شود.

ماده ۱۵) ضمائم و پیوست ها

۱-۱۵) پیوست ۱- دستورالعمل محاسبات مالی

مقدمه :

در راستای تشریح ماده ۴ قرارداد الکترونیکی منعقده فی ما بین فراز مخیّر با نام اختصاری «واچار» با فروشندگان، و استناد پذیری ماده ۶ قرارداد مذکور، دستورالعمل حاضر تدوین و به کلیه ی فروشندگان ابلاغ می گردد.

مفاد دستورالعمل :

ماده ۱ ) حق الزحمه واچار از خدمات و فروش کالای فروشنده در سایت واچار، 1 درصد می باشد که در بخش پنل فروشندگان قابل مشاهده است.

ماده ۲) حق الزحمه واچار مشمول قانون مالیات برارزش افزوده می باشد که مبلغ آن توسط واچار پرداخت می گردد.

ماده ۳) مفروض است که کلیه قیمت‌های ارائه شده توسط فروشنده بر روی وب سایت واچار، به صورت مقطوع و شامل مالیات بر ارزش افزوده بوده (در صورت عدم معافیت کالا) و مبلغ آن توسط خریدار نهایی پرداخت می گردد.

تبصره: مسئولیت مسائل مالیاتی هر یک از طرفین برعهده همان طرف می باشد.

ماده ۴) مسئولیت دریافت وجه سفارشات از مشتریان برعهده واچار می باشد.

ماده ۵) واچار می تواند میزان حق الزحمه یا نحوه دریافت مبالغ را بدون اطلاع قبلی تغییر دهد. تغییر میزان و نحوه دریافت آن از طریق پنل و یا پست الکترونیک متعاقباً به اطلاع فروشنده خواهد رسید. در صورت اطلاع رسانی از سوی فروشنده در رابطه با عدم پذیرش آن در مهلت مقرر، واچار می‌تواند علاوه بر تسویه حساب تا تاریخ مقرر، دسترسی وی به پنل فروشندگان را به حالت تعلیق در آورد.

ماده ۶) پرداخت مبالغ فوق از طریق واریز به شماره شبایی انجام خواهد گرفت که فروشنده در پنل فروشندگان واچار ثبت نموده است. فروشنده به موجب این قرارداد، انتساب شبای مذکور به خود را تصدیق می‌‌کند. در غیر این صورت، واچار مسئولیتی در این خصوص نخواهد پذیرفت. اسناد واریزی به شبای وارد شده در پنل به منزله تسویه حساب واچار با فروشنده خواهند بود. بدیهی است در صورت عدم ارائه شماره شبا و یا هرگونه مغایرت آن، کلیه مسئولیت ها شامل و نه محدود به تاخیر یا عدم واریز وجه بر عهده فروشنده خواهد بود.

ماده ۷) واچار در صورت درخواست فروشنده در پنل خود، بهای محصولات فروش رفته و “ارسال شده” به مشتری نهایی را بعد از بازه ضمانت هفت روزه،که از مشتری دریافت کرده (به غیر از سفارشات عودت شده)، پس از کسر حق الزحمه و سایر هزینه‌ها و مبالغ ذکر شده در قرارداد، طی حواله بانکی،شبا و یا کارت به کارت  و طی یک هفته کاری پس از محاسبه به فروشنده پرداخت خواهد نمود.
تبصره ۱: در صورت وجود مغایرت در محاسبات، فروشنده می تواند طی یک دوره تسویه آتی پس از انجام پرداخت، مراتب را به شرکت جهت بررسی، رسماً اعلام نمایند. بدیهی است پس از این بازه زمانی، شرکت در اعمال تغییرات با توجه به تبعات آن، مختار خواهد بود.

۲-۱۵) پیوست ۲- دستورالعمل فرآیند فروش و تامین کالا

مقدمه :

در راستای تشریح ماده ۵ قرارداد منعقده فی ما بین فراز مخیّر با نام اختصاری «واچار» با فروشنده، و استناد پذیری ماده ۶ قرارداد مذکور، دستورالعمل حاضر تدوین و به کلیه ی فروشندگان ابلاغ می گردد.

مفاد دستورالعمل:
ماده ۱) به موجب قرارداد حاضر، فروشنده تضمین می‌کند که از اهلیت قانونی لازم برای انعقاد معاملات برخوردار است و چنانچه به نمایندگی از یک شخص حقوقی به عنوان فروشنده این قرارداد را منعقد می‌نماید، دارای اختیار قانونی لازم برای این کار است و در صورت نیاز مدارک نمایندگی خود را به واچار ارائه می‌دهد.

ماده ۲) به موجب قرارداد حاضر، فروشنده مسئول تطابق محتوای کالا و محصولات ارائه شده در سایت واچار با کلیه قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران و کسب مجوزهای مربوطه شناخته می‌شود.

ماده ۳) فروش کالا به مشتری نهایی، صرفا توسط فروشنده صورت می پذیرد و واچار تنها زیرساخت انجام فروش را فراهم می نماید. لذا مسئولیت صدور فاکتور در وجه مشتری نهایی بر عهده فروشنده است (در رابطه با فروشندگان طلا این امر الزامی می باشد) و واچار مسئولیتی در قبال آن و مسائل مربوط به آن ندارد .

ماده ۴) فروشنده مسئول است پیش از ارائه هرگونه محتوا در سایت واچار، اختیارات قانونی لازم به منظور اعمال حقوق ناشی از این قرارداد را کسب نموده، و فارغ از هرگونه ادعا از سوی اشخاص ثالث اختیار عرضه آن را دارا باشد.

ماده ۵) مسئوليت دریافت کالا از فروشندگان بر عهده ی واچار می باشد. و فروشندگان باید محصولات سفارش داده شده خریدار را آماده کنند و واچار طبق برنامه زمانی محصولات را از فروشنده تحویل می گیرد. در زمان استاندارد تعیین شده واچار محصولات را از فروشنده دریافت می کند در صورتی که فروشندگان محصول را به  واچار تحویل ندهند(عدم آماده بودن کالا ،عدم موجودی کالا و …) منجر به کنسل شدن سفارش  و ثبت امتیاز منفی برای فروشنده خواهد شد.

ماده ۶) فروشنده متعهد می گردد که مالک کالاهای ارائه شده به واچار بوده و تمامی کالاها نو، آکبند، اصل و دارای گارانتی معتبر و مطابق شرایط ذکر شده در سایت واچار می باشد. فروشنده اذعان می دارد که کالا از مبادی رسمی کشور وارد گردیده است. بدیهی است مسئولیتی از این بابت متوجه واچار نخواهد بود و چنانچه در این ارتباط خسارتی به واچار، سایت واچار یا مشتری نهائی وارد آید، فروشنده متعهد به جبران خواهد بود. خسارات موضوع اين بخش قرارداد پس از اتمام قرارداد همکاری نيز موضوعيت دارند.

ماده ۷) فروشنده متعهد است در صورت اعمال هرگونه تغيير در نوع و بهای كالا، توقف توليد یا عرضه محصول، و همچنين تخفيف‌هاي ارائه شده به سایر خریداران را در اسرع وقت نسبت به تغییر آن در پنل فروشندگان اقدام نماید. در غیر این صورت مسئولیت کلیه خسارت های وارده به واچار و مشتری نهایی، برعهده فروشنده می‌باشد.

ماده ۸) فروشنده مسئول تولید و کنترل و بازبینی اطلاعات محصولات، تعیین و اعلام قیمت و درج آنها در سایت واچار است.

ماده ۹) فروشنده مسئول انجام کنترل کیفیت محصولات خود است و واچار تنها در صورت بروز هرگونه ادعا از سوی مشتریان مبنی بر معیوب و یا ناقص بودن کالا و یا عدم تطابق آن با سفارش ثبت شده (اعم از رنگ و سایر ویژگی های کالا)، نسبت به بررسی موضوع اقدام خواهد نمود و بر مبنای نظر کارشناسی واچار، اقدامات لازم اعم از تعویض کالا و یا عودت مبلغ سفارش به مشتری از سوی فروشنده صورت خواهد پذیرفت.

ماده ۱۰) قیمت های مندرج بر روی سایت واچار می بایست رقابتی و حداقل برابر با قیمت کالاهای مشابه در سایر فروشگاه ها (اعم از اینترنتی و یا غیر اینترنتی) باشد.

ماده ۱۱) پیرو ماده ۳ دستورالعمل حاضر، بدیهی است در صورت صدور فاکتور در وجه واچار و اظهار نمودن آن در گزارشات مالیاتی، مراتب مورد تائید نبوده و همچنین واچار هیچ‌گونه مسئولیتی بر عهده نخواهد داشت و مسئول خسارت وارده احتمالی فروشنده خواهد بود.

ماده ۱۲) در صورت لغو شدن سفارش از سوی فروشنده به دلیل “اتمام موجودی” یا “قیمت اشتباه” و عدم تحویل کالا به واچار در زمان مشخص شده، منجر به کنسل شدن سفارش  و ثبت امتیاز منفی برای فروشنده خواهد شد. و در صورت تکرار (بیشتر از 5 بار عدم تامین کالا در ماه) واچار می تواند نسبت به تعلیق حساب کاربری فروشنده اقدام نماید و دسترسی وی را به تمامی خدمات واچار مسدود کند.

ماده ۱۳) بازگشت کالا:

 • ۱-۱۳) طرفین توافق می نمایند بازگشت کالا برای همه ی گروه ها ۷ روز کاری از زمان تحویل کالا به مشتریان واچار قابل قبول می باشد. فروشنده مرجوع کردن کالا و یا تعویض كالا را تحت شرایط زیر می پذیرد:

الف) كالاي تحويل داده شده توسط فروشنده، معیوب، تاریخ مصرف گذشته یا مطابق مندرجات سفارش کالا و توصیفات آن نباشد. در اين شرايط، واچار پس از وصول كالا از مشتری، آن را به فروشنده عودت می دهد و فروشنده ظرف يك روز كاري پس از دريافت آن، كالا را مطابق انتخاب مشتری تعويض نموده و یا کل مبلغ آن را عودت دهد. چنانچه کالا به علت کمبود موجودی قابل تعویض نباشد، فروشنده ملزم است بهای کالا را از طریق واچار به مشتری عودت نماید.

ب) فروشنده میبایست نهایتاً طی دو روز کاری پس از عودت کالا توسط واچار نظرات و اعتراضات خود را مبنی بر بازگشت کالا، قبول و رد آن به همراه دلیل و مدارک مورد نظر به ایمیل vendor@vachaar.com ارسال نماید. بدیهی است که هرگونه درخواست یا اعتراض که پس از مدت اعلام شده در این بند و یا از طرق دیگر غیر از ایمیل مذکور به واچار ارسال شود مورد قبول نخواهد بود.

ج) اگر كالا در شرايط آکبند به هر دلیل توسط واچار یا مشتري نهائی عودت داده شود، در این شرایط فروشنده موظف به عودت مبلغ کالا می باشد.

د) در صورتی رویت مشکلات ظاهری در زمان تحویل کالا، مشتری نهایی می تواند از پذیرش آن امتناع نماید و فروشنده در قبال پذیرش عودت کالا و تقبل هزینه بازگشت آن مسئول می باشد.

 • ۲-۱۳) در رابطه با هزینه حمل و نقل سفارشات عودت داده شده از(یا به) مشتری، موارد به شرح ذیل می باشد:

الف)در صورتیکه عودت کالا ناشی از کالای معیوب و یا ناقص و یا ارسال کالای مغایر با سفارش مشتری (رنگ، سایز، مدل و غیره) توسط فروشنده باشد، به ازای هر آیتم مبلغ 29900 تومان جهت کلیه هزینه های مرتبط از اشتباه فروشنده از ایشان دریافت و یا از حساب وی کسر می گردد.

ب) در صورتی که عودت کالا ناشی از قصور فروشنده نباشد، هزینه بند فوق (الف) شامل حال فروشنده نخواهد شد.

تبصره ۱: گروه کالاهایی که طبق آیین نامه های صادره از سوی e-namad معاف از پذیرش عودت کالا می باشد، به شرح جدول ذیل است:

 • کتاب، CD، DVD و محتوای دیجیتال
 • مواد غذایی و محصولات آرایشی و بهداشتی
 • لباس زیر، لباس نوزاد، لباس خواب و کالای خواب
 • زیورآلات طلا و انواع گوشواره (ست و نیم ست شامل گوشواره)

تبصره ۲: شایان ذکر است که در رابطه با این گروه کالاها، لغو سفارش (قبل از دریافت کالا توسط مراکز تحویل و توزیع واچار ) برای فروشنده قابل قبول خواهد بود.

ماده ۱۴) جزئیات و هزینه های حمل و نقل کالاهای غیر حجیم

 • ۱- ۱۴ (مسئولیت دریافت کالا های غیر حجیم از فروشندگان بر عهده ی واچار می باشد.
 • ۲- ۱۴) مسئولیت ارسال کالا های غیر حجیم به خریداران بر عهده ی واچار می باشد.

تبصره: برای کالاهایی که توسط فروشنده می بایست نصب یا مونتاژ گردد، هیچ گونه هزینه اضافی از قبیل ایاب و ذهاب یا هزینه نصب نباید از مشتری نهایی توسط فروشنده دریافت شود.

ماده ۱۵) جزئیات و هزینه های حمل و نقل کالاهای حجیم (Bulky)

 • ۱- ۱۵) کالای حجیم به کالایی گفته می شود که ابعاد آن (ابعاد بسته بندی کالا) مساوی یا بزرگتر از ۸۵ سانتی متر * ۵۵ سانتی متر * ۵۰ سانتی متر باشد، و یا وزن آن برابر یا بیش از ۳۰ کیلوگرم باشد.
 • ۲- ۱۵) در صورتی که فروشنده امکان تحویل رایگان کالاهای حجیم را داشته باشد، می تواند کالاها را با هماهنگی واچار و مطابق اطلاعات ارائه شده از سوی واچار و طبق زمانبندی اطلاع شده بر روی وب سایت واچار به دست مشتریان برساند. لازم به توضیح است کالا می بایست در داخل واحد محل سکونت مشتری (با احتساب طبقات) تحویل ایشان گردد و فروشنده نمی بایست از این بابت هزینه ای از مشتری اخذ نماید. دستورالعمل نحوه تحویل کالا متعاقباً اطلاع رسانی می شود. همچنین در صورتی که فروشنده به طور مستقیم اقدام به ارسال کالا می نماید، می بایست از وسیله حمل و نقل متناسب با حمل کالا استفاده نماید.
 • ۳- ۱۵) ارسال کالاهای حجیم بر عهده واچار ( دریافت از محل فروشنده و تحویل به محل مشتری ) می باشد و فروشنده متعهد به پرداخت نصف هزینه ی حمل ونقل کالا در وجه واچار به ازای هر کالا می باشد.
 • ۴- ۱۵ ) ارسال کالا به مشتری توسط واچار و یا نماینده معرفی شده واچار صورت می پذیرد و فروشنده می بایست کالا را به صورت آکبند و در بسته بندی متناسب تحویل دهد.

ماده ۱۶) در رابطه با محصولات آرایشی و بهداشتی، ضوابط و شرایط ذیل نافذ می باشد:

۱-۱۶)محصولات آرایشی و بهداشتی وارداتی:

 • دارا بودن پروانه بهداشتی ورود و سایر مجوزهای لازم از سازمان غذا و دارو
 • دارا بودن برچسب اصالت و سلامت از سازمان غذا و دارو
 • الزام به توزیع و عرضه از طریق نمایندگی ها و شبکه توزیع دارای مجوز از سازمان غذا و دارو
 • رعایت نظام ردیابی و رهگیری محصولات، به نحوی که در صورت لزوم سازمان غذا و دارو امکان شناسایی مصرف کننده نهایی و فروشنده محصول را داشته باشد.

۲-۱۶)محصولات آرایشی و بهداشتی تولید داخل:

 • دارا بودن پروانه بهداشتی ساخت و سایر مجوزهای لازم از سازمان غذا و دارو
 • دارا بودن برچسب اصالت و سلامت از سازمان غذا و دارو
 • الزام به توزیع و عرضه از طریق نمایندگی ها و شبکه ی توزیع دارای مجوز از سازمان غذا و دارو
 • رعایت نظام ردیابی و رهگیری محصولات، به نحوی که در صورت لزوم سازمان غذا و دارو امکان شناسایی مصرف کننده نهایی و فروشنده محصول را داشته باشد.

۳۱۶) موارد عمومی

 • می بایست تاریخ مصرف کلیه محصولات آرایشی، بهداشتی و غذایی تولید داخل حداقل یکسال از زمان سفارش مشتری و همچنین محصولات آرایشی و بهداشتی وارداتی و غذایی وارداتی حداقل 6 ماه از زمان سفارش مشتری باشد. در غیر اینصورت، کالای موردنظر غیرفعال شده و مبلغ پرداختی از سوی مشتری به صورت کامل مسترد خواهد شد. همچنین جرائم عدم تامین کالا شامل حال فروشنده خواهد شد و در صورت تکرار این تخلف بیش از ۳ مرتبه، واچار می تواند نسبت به تعلیق حساب کاربری فروشنده اقدام نماید.

 

پیوست ۳- دستور العمل رسیدگی به تخلفات فروشندگان:

مقدمه :

در راستای تشریح ماده ۱۰ قرارداد الکترونیکی منعقده فی ما بین فراز مخیّر با نام اختصاری «واچار» با فروشندگان، و استناد پذیری ماده ۶ قرارداد مذکور، دستورالعمل حاضر تدوین و به کلیه‌ی فروشندگان ابلاغ می‌گردد.

ماده ۱) تعاریف:

 • ۱- ۱) مسدود شدن صفحه ی فروشنده در سایت: صفحه ی نمایش کالاهای فروشنده درسایت مسدود شده و هیچ کالایی از فروشنده نمایش داده نمی شود. در این صورت فروشنده می تواند از طریق پنل کاربری خود روند فروش های قبلی خود را تکمیل نماید( که این شرایط می‌تواند مدت داشته باشد و پس از گذشت مدت زمانی مدنظر می‌توان به فروشنده اجازه فعالیت دوباره داده شود(.

 

 • ۲- ۱) لغو امتیاز کاربری: در این حالت کلیه ی دسترسی های فروشنده به سایت لغو شده و اجازه هرگونه دسترسی به سایت از ایشان سلب می‌گردد. در صورت عدم اتمام تعهدات سفارشات قبلی، تکمیل معاملات بر اساس توافق طرفین خارح از سایت صورت خواهد گرفت.

ماده ۲) فروشنده در رابطه با محتوایی که در سایت واچار بارگذاری نموده است، مسئول می‌باشد و در صورتی که محتوای مذکور خلاف شئونات اخلاقی، قوانین و موازین جمهوری اسلامی ایران باشد، تمامی تبعات آن بر عهده فروشنده خواهد بود.

ماده ۳) مواردی از تخلفات که منجر به مسدود شدن صفحه‌ی فروشنده و در صورت لزوم لغو امتیاز کاربری یا عدم واریز وجه به حساب فروشنده خواهد شد:

 • ۱-۳) عرضه کالاهای خارجی یا ایرانی بدون مجوز قانونی ، قاچاق یا متعلق به دیگران (مسدود شدن صفحه فروشنده)
 • ۲-۳) هرگونه نقض حقوق مالکیت اشخاص ثالث اعم از مادی و معنوی و یا سوء استفاده از برند و عرضه هرگونه کالای دستکاری شده و استفاده شده (مسدود شدن صفحه فروشنده)
 • ۳-۳) انجام هرگونه فعالیت متقلبانه (لغو امتیاز کاربری)
 • ۴-۳) هرگونه تلاش در راستای فریب دادن مشتریان، در معرفی محصولات یا کالاهای خود و دیگر فروشندگان شامل دستکاری در سیستم واچار (عدم واریز وجه و مسدود شدن صفحه فروشنده)
 • ۵-۳) مبادرت به معامله کالاهای ممنوعه (کالاهایی که عرضه‌ی آن طبق قوانین کشور ممنوع می‌باشد)، نقض قوانین سایت و همچنین تخطی از قانون (عدم واریز وجه و مسدود شدن صفحه فروشنده)
 • ۶-۳) در صورت احتمال وجود هر گونه تناقض اطلاعات و نام کاربری وارد شده با اطلاعات واقعی فرد (لغو امتیاز کاربری و عدم واریز وجه)
 • ۷-۳) درصورتی که به تشخیص واچار، فروشنده هر یک از مواد قرارداد حاضر را نقض نموده یا مرتکب تخلف شود (مسدود شدن صفحه فروشنده یا لغو امتیاز کاربری)
 • ۸-۳) انتشار محتوای مجرمانه با توجه به آنچه در پایگاه اینترنتی “کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه” به نشانی internet.ir ذکر شده است (لغو امتیاز کاربری)
 • ۹-۳ (در صورتی که فروشنده اقدام به ساخت پنل و کالاهای المثنی و تکراری کند قوانین سایت را نقض کرده است (عدم واریز وجه و مسدود شدن صفحه فروشنده(
 • ۱۰-۳ (تکرار هر کدام از موارد فوق (لغو امتیاز کاربری(